KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11446175
*
nr 1144 6175
William Bodingh
(1882-1939), Sverige
Gouache, 1929, Vinterlandskap med kyrka, bladets mått: 54x43, löst blad
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Utrop:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2017
kl 18:46:47
- Konstnär/Designer
William Bodingh
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Läs mer om William Bodingh
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache löst blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg william bodingh
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
William Bodingh
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Läs mer om William Bodingh
nr 1144 6175
William Bodingh
(1882-1939), Sverige
Gouache, 1929, Vinterlandskap med kyrka, bladets mått: 54x43, löst blad
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2017 |
- Konstnär/Designer
William Bodingh
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.Läs mer om William Bodingh
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache löst blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg william bodingh
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14